stylówka

Damskie, zimowe okrycia wierzchnie, kilka najważniejszych rad

Rynek kurtek zimowych to zdecydowanie bardziej stała gałąź mody, aniżeli okrycia letnie. Ze względu na to, że wybrana przez nas kurtka towarzyszy nam przynajmniej przez kilka miesięcy – każdego dnia, powinniśmy dobrze przemyśleć ten zakup. Warto kierować się nie tylko walorami estetycznymi i modą, ale przede wszystkim wygodą i funkcjonalnością.

Zanim zastanowimy się nad bardziej skomplikowanymi cechami, warto mieć na uwadze – aby wybrana przez nas kurtka zimowa damska posiadała odpowiedniej wielkości kaptur. Uchroni on nas zarówno przed opadami atmosferycznymi jak i silnym wiatrem. Coraz więcej kurtek posiada jedynie zapięcie w postaci guzików. Pomysł ten na pewno nie sprawdzi się w mroźne dni, przez szpary pomiędzy nimi może wlecieć sporo mroźnego powietrza. Zatem wybierając kurtki zimowe damskie warto pamiętać też o suwaku!

Z pewnością, nikt z nas nie lubi marznąć. Aby temu zapobiec, warto posiąść wiedzę na temat wypełnienia naszej kurtki. Może być ono zarówno z pierza, jak i puchu.
Puch naturalny to po prostu ptasie pióra, pozyskiwane najczęściej z kaczek lub gęsi. Jest to na pewno najcieplejsze z możliwych rozwiązanie, niestety materiał ten jest bardzo wrażliwy na warunki atmosferyczne, może powodować to szybkie pobieranie wilgoci.
Na rynku dostępne są kurtki z puchu syntetycznego. Są to włókna poliestrowe, zazwyczaj powleczone silikonem. Jest on przede wszystkim odporniejszy na działanie warunków atmosferycznych, niż puch naturalny. Niestety kurtki z takiego tworzywa grzeją się dopiero, kiedy nagrzeją się od ciała.

Pierze natomiast to mieszanka ptasich piór wraz z puchem. Właściwości izolacyjne są nieco gorsze, a do tego – kurtki wykonane z tego materiału są dość ciężkie. Jeśli puchu jest zdecydowanie mniej w składzie, aniżeli pierza – świadczy to zazwyczaj o słabej jakości kurtki.
Natomiast jeśli chodzi o tkaninę, z której wykonana będzie kurtka – powinien być to przede wszystkim materiał wodoodporny i lekki.